صفحه مقاله های سایت

مقالات سایت
 

چالش های تجارت الکترونیک در ایران (بخش اول)

چالش های تجارت الکترونیک در ایران (بخش اول)

«تجارت الکترونیک» که از آن به عنوان یک تسریع‌کننده مطمئن در افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی نام برده می‌شود، از جمله مباحثی است که همواره در بنگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و خصوصی لزوم توجه به آن مورد تاکید قرار گرفته است. به‌طور ساده می‌توان گفت، با فراهم‌سازی زیرساخت‌های توسعه تجارت الکترونیک می‌توان به ایجاد یک محیط تجاری مناسب، بین دولت و بنگاه‌ها کمک کرد و شرایطی را به وجود آورد که باعث جذب سرمایه‌گذاران بیشتری شود. در اهمیت تجارت الکترونیک همین بس که با توسعه این گونه مباحث می‌توان به حذف محدودیت‌های زمانی و مکانی در تجارت، کاهش هزینه‌های مبادلات، دسترسی تولیدکنندگان و فروشندگان به مشتریان زیاد و دسترسی مصرف‌کنندگان به تولیدکنندگان کالا و خدمات در سطح وسیع اشاره کرد. شاید به‌دلیل همین مزایا نه فقط کشورهای توسعه‌یافته، بلکه کشورهای در حال توسعه نیز از «تجارت الکترونیک» به عنوان ابزاری برای رقابت در عرصه داخلی نام می‌برند.
در همین راستا کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات، فناوری نوین و کسب‌وکار دانش بنیان اتاق ایران گزارشی با عنوان «موانع و چالش‌های پیش روی تجارت الکترونیک در ایران» منتشر کرده و در آن مشکلات عدم رشد و توسعه تجارت الکترونیک را مورد بررسی قرار داده که در ادامه چکیده مهم‌ترین مباحث آن را می‌خوانید.
تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک واژه‌ای است که در ساده‌ترین تعریف عبارت است از: «یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی که به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. بنابراین تجارت الکترونیک روشی است که بر اساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه‌های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می‌شود. اما تاریخچه تجارت الکترونیک به شکل کنونی از سال 1991 محقق شد. در آغاز تجارت الکترونیک به معنای فرآیند انجام اعمال تراکنش الکترونیکی مورد نظر بود، اما معرفی پروتکل‌های امنیتی و DSL (اشتراک خط دیجیتال) که ارتباط مستمر با اینترنت را اجازه می‌داد، حدود پنج سال طول کشید؛ به طوری که در سال 2007 در حالی سهم تجارت الکترونیک در خرده‌فروشی کل دنیا 4/3 درصد بوده که در سال 2010، حدود 1/5 درصد اعلام شد که نشان از رشد سریع این شیوه تجارت (معاملات مالی توسط سایت‌های تجاری روی اینترنت) را می‌رساند.
اما در ایران مطابق تبصره 26 قانون دوم برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی کشور (1378-1374) وزارت بازرگانی وقت موظف به ایجاد و راه‌اندازی تجارت الکترونیک در سطح ملی و بین‌المللی با کمک تمام نهادها و ارگان‌های دولتی شد. به همین دلیل وزارت بازرگانی وقت در سال 1374 به عنوان ناظر در چهاردهمین هیات تبادل الکترونیکی اطلاعات برای امور اداری، تجاری و ترابری (ادیفکت) شروع به فعالیت کرد و در مردادماه 1375 با همکاری و مشارکت سازمان‌های دیگر مانند گمرک، وزارت راه و ترابری وقت، وزارت پست و تلگراف وقت و بانک مرکزی هیاتی مشابه در ایران تشکیل شد و در نهایت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در سال 1383 به‌منظور استقرار، پیاده‌سازی و توسعه تجارت الکترونیک در کشور با تجمیع مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات و مرکز دولتی صدور گواهی الکترونیکی آغاز به‌کار کرد

سایت یک بازاریاب با ارائه خدمات نوین و انواع عرصه های بازاریابی اینترنتی و بازاریابی درونگرا در خدمت شماست
صدور 2500 گواهی دیجیتال، ارائه 100 گواهی SSL به متقاضیان، راه‌اندازی سامانه اختصاصی جهت صدور گواهی دیجیتال در کل حوزه نفت، آموزش متصدیان صدور گواهی استان‌ها و سازمان‌های متقاضی دفاتر ثبت‌نام، اعطای 35 نماد اعتماد الکترونیکی، فروشگاه الکترونیکی، پشتیبانی از 1630 دفتر ثبت نام و ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای به واحدهای متقاضی، بخشی از فعالیت‌های مرکز صدور گواهی الکترونیکی طی سال‌های اخیر است.
زیرساخت‌های فنی تجارت الکترونیک
اما توسعه و گسترش تجارت الکترونیکی در یک کشور منوط به وجود شاخص‌های آمادگی فنی و حقوقی است. زیرساخت‌های فنی، مخابراتی و ارتباطی موردنیاز برای توسعه تجارت الکترونیک شامل گسترش ارتباطات از طریق افزایش ضریب نفوذ تلفن ثابت، تلفن ماهواره‌ای، تلفن همراه، توسعه امکانات رایانه‌ای اعم از سخت‌افزار، تجهیزات و کاهش‌های هزینه استفاده از اینترنت، توسعه اینترنت و بالا بردن نفوذ آن و... است. برای مشخص شدن وضعیت ایران در این حوزه، (براساس تازه‌ترین گزارش منتشرشده توسط اتحادیه بین‌المللی ارتباطات از راه دور (UNCTAD)) رتبه ایران در برخی شاخص‌ها آمده که نشان می‌دهد، لازم است در این حوزه تدابیری اندیشیده شود.
در «پهنای باند اینترنت بین‌المللی» ایران با 5/1 مگابایت در ثانیه که بسیار کمتر از 37/22 مگابایت در ثانیه متوسط منطقه است، در منطقه جایگاه شانزدهم و در بین 138 کشور جهان رتبه 99 را دارد. ایران در زمینه «تعداد خطوط موجود» دارای رتبه 2 منطقه و 33 جهانی است که البته بیانگر تعداد مناسب خطوط تلفن در کشور است. «درصد خانوارهایی که کامپیوتر شخصی دارند» در ایران 2/3 درصد است که رتبه این کشور را در منطقه به 11 و در جهان به 67 رسانده است. «درصد اشتراک اینترنت پرسرعت به ازای هر 100 نفر» در ایران 5/0 درصد است که رتبه ایران را در جهان 101 و در منطقه 15 قرار داده است. میزان درصد «کاربران اینترنت به ازای هر 100 نفر» در ایران نیز 1/11 درصد است که رتبه 101 در جهان و 18 در منطقه را برای ایران ثبت کرده است

بازاریابی آنلاین یکی از کارآمد ترین روش های بازاریابی در دنیای گسترده تجارت الکترونیک می باشد
همچنین «هزینه اشتراک ماهانه برای استفاده از سرویس پهنای باند» در ایران معادل 3/77 دلار است که رتبه ایران در جهان را 104 و در منطقه 16 قرار داده است.
 ایران در «میزان استفاده بازرگانان از اینترنت برای برقراری ارتباط و انتقالات مالی با مشتریان خود» نیز در منطقه رتبه 17 و در دنیا رتبه 116 را از آن خود کرده است.

ارتباط با ما:

39 تهران، خیابان ستارخان، سه راه تهران ویلا، نبش کوچه مهرسر، برج اداری تجاری تهران ویلا، طبقه 6، واحد

تماس: 67584 021